przyjaciółki & partnerzy

PARTNERZY organizacyjni
                                                                                                           
PRZYJACIÓŁKI
.........................................................................................................................................................................................................................................

DamskiTANDEMTwórczy (Agnieszka Małgowska/Monika Rak) Działamy od 2009 roku. Razem mamy 30-letnie doświadczenie teatralne. Nasza działalność teatralna opiera się na mixowaniu wielu dziedzin sztuki (teatr, film, literatura, grafika) z tematami dotyczącymi spraw transgresyjnych, płciowych i kobiecych. 
Fascynuje nas tworzenie nieskrępowane zasadami. Działanie na przecięciu niesfornej wyobraźni i zlekceważonej codzienności. Głównym celem naszej działalności jest tworzenie spektakli i performensów, ale piszemy też dramaty, prowadzimy warsztaty teatralne, zajmujemy się grafiką, a także tworzymy biżuterię……. 

                                                               
Nieregularnik lesbijsko-feministyczny jest córką „Furii Pierwszej” – feministycznego czasopisma dla lesbijek i biseksualistek, które ponad dziesięć lat temu stworzyła Olga Stefaniuk i które wraz z zawieszeniem Stowarzyszenia OLA-Archiwum przestało się ukazywać. Piszemy językiem pop i akademickim. Poruszamy tematy społeczne, artystyczne i polityczne. Tworzymy nową przestrzeń dla kobiet nie-heteronormatywnych, a więc piszemy tak o lesbijkach, jak biseksualistkach, ale też hetero, drag czy queer. 
Skład redakcji: Anna Laszuk (red. naczelna), Marta Konarzewska (v-ce naczelna), Anna Zawadzka. Opracowanie foto/graficzne: Miłosz Ebert & Co.


To miejsce, które tak prowadzimy, abyśmy sami je lubili.   A lubimy:
*rowery, niezależnie od pory dnia i roku (jednak wypożyczalnię prowadzimy tylko w sezonie)
*potrawy i napoje dobre i (w miarę rozsądku!) zdrowe, dlatego jedzenie jest domowe (sami pieczemy chleb, przyrządzamy pierogi, czy babkę ziemniaczaną), a piwo najchętniej naturalnie warzone i z małych browarów;
*rozrywkę dobrą i różną; jesteśmy przestrzenią otwartą na pokazy (wypraw, zdjęć, filmów, komiksów) i na spotkania oddolnych inicjatyw (akcji społecznych, prób teatralnych, warsztatów, koncertów, wernisaży).
I oczywiście lubimy tych, którzy nas lubią, bo to znaczy, że lubią to, co my;) Czyli też są otwarci i autentyczni! 


Magazyn internetowy, który ukazuje się cztery razy do roku, w sabaty.  Tak jak trójpostaciowa Bogini, ma wcielenia białe, czerwone  i czarne, na zmianę. W numerach Białych piszemy o dziewictwie, młodości, inicjacjach, dojrzewaniu, dziecku w nas. W Czerwonych – o pełni, kobiecości, seksie, macierzyństwie. W Czarnych – o przodkiniach, naszych babkach, starszyźnie, starości, wiedźmach. A poza tym – zawsze - o boginiach, ekologii, 
alternatywnych stylach życia, kolektywach i wspólnotach. O magii. O miejscach mocy. Publikujemy też pieśni, baśnie, wiersze. Opisujemy rytuały. Recenzujemy książki i filmy. Piszemy osobiście i intymnie, z perspektywy feministycznej i nieheteronormatywnej. Robimy wywiady z wielkimi paniami i opowiadamy o tych, które już podążają niebieską ścieżką. Piszemy o ziołach i zdrowiu. I o wielu, wielu innych sprawach. 

To księgarnia dla wszystkich, które_rzy kochają czytać o sprawach ducha, ciała i otaczającego nas świata. Znajdziecie tu książki zarówno o rozwoju duchowym - o wicca i współczesnym czarostwie, poganizmie i szamanizmie, alternatywnej medycynie i systemach wróżebnych, jak i coś dla ciała - o uzdrawianiu, seksie, dobrym jedzeniu oraz publikacje o naszym świecie - o siostrzaństwie i feminizmie, o tożsamości seksualnej i coming oucie, o ekologii i permakulturze, o ruchach społecznych i polityce, i wielu, wielu innych ciekawych sprawach.

W Stronę Kobiet to portal publicystyczno-informacyjny oraz serwis społecznościowy dla kobiet nieheteroseksualnych. W ramach serwisu każdego dnia publikowane są newsy, artykuły, opinie i felietony skierowane do kobiet nieheteroseksualnych. Dodatkowo serwis uzupełniony jest o część społecznościową, na którą składają się: profile użytkowniczek, grupy, fora, wydarzenia. Ta część serwisu pozwala na komunikowanie się użytkowniczek i nawiązywanie nowych znajomości. W serwisie publikowane są różne konkursy aktywizujące użytkowniczki.
Lesploty to serwis informacyjny skierowany do kobiet nieheteroseksualnych. W ramach serwisu publikowane są codziennie newsy i plotki na temat kobiet nieheteroseksualnych. Publikowane są newsy z Polski i zagranicy, z filmu, muzyki, sportu, mody, itp.


 
Blog poświęcony kulturze, historii, polityce, muzyce i społeczności LGBTQetcetera. Komentarze do aktualnych wydarzeń, opinie, newsy, recenzje.


Na WYSPIE KOBIET to KOBIETY decydują - stwórzmy nasze miejsce i nasz czas!W miejscu intymnym, dyskretnym, ale otwartym, gdzie KOBIETY decydują- obowiązuje szacunek, równość i akceptacja.Zacierają się granice i normy, otwierają umysły i serca.Baw się i relaksuj razem z nami, dziel poczuciem humoru i wyobraźnią.Zróbmy razem rewoltę w rozrywce - niech przestanie być dominantą mężczyzn!Na WYSPIE KOBIET to kobiety decydują - stwórzmy nasze miejsce i nasz czas!Pismo Obrazkowe to krucjata obrazowo - słowna. Za większość słów, haseł i koncepcji obrazków odpowiada Urszula Stosio lecz ponieważ sama nie potrafi nawet prostej kreski narysować, plastyczną oprawą musi zająć się ktoś inny.
Pierwsze prace zostały narysowane przez graficzkę Milenę Milewską. ‘Wypieki’ oraz ‘Kowbojka’ zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w internetowym Konkursie Parytetowym na plakat o tej właśnie tematyce.
Następne rysunki zostaly wykonane przez wokalistkę zespołu Translola (oraz jak się okazało również graficzkę) Gabrielę Ganczarską.
Do grona rysowniczek dołączyła Katarzyna Łojek, której zuchwała kreska doprowadza wszystkich do łez wzruszenia lub rzęsistego śmiechu.


QueerCafe.pl to portal informacyjno-kulturalny, dedykowany głownie mniejszościom seksualnym oraz wszystkim zainteresowanym kulturą i problematyką QUEER oraz środowiska LGBT. Porusza i komentuje problemy przede wszystkim kulturalne, społeczne i lifestylowe. 
W serwisie funkcjonuje rozbudowany dział kulturalny. Zamieszczane są w nim m.in. informacje o wydarzeniach, nowościach wydawniczych, muzycznych, filmowych i teatralnych. W pozostałych działach publikowane są teksty biograficzne dotyczące istotnych dla środowiska LGBT postaci, a także porady i artykuły dotyczące zdrowia, urody, stylu życia, mody itp.

Homoseksualizm.org.pl_to serwis dla nauczycieli i nauczycielek, lekarek i lekarzy, prawników i prawniczek, bezrobotnych, kibiców i kibicek, sprzedawców i sprzedawczyń, drwalek i drwali, a nawet polityków i polityczek. Dla każdego. Jesteśmy różni i różne są nasze potrzeby. Homoseksualizm​.org​.pl ma dla każdego artykuły, informacje… i przede wszystkim – dużo ciekawych filmów, seriali i recenzji.COMIX GRRRLZ to witryna poświęcona obecności kobiet w komiksie oraz przedstawiająca działalność rysowniczek i scenarzystek w tym medium. Jednym z naszych celów jest popularyzacja komiksów lesbijskich oraz artystek je tworzących. Mamy na koncie wydanie antologii "Bostońskie małżeństwa" oraz organizację komiksowej części na I. edycji Pomady.


           


             Branżowy głos w Twoim domu
             przewrotny blog lesbijski z wieloletnią tradycją.Parada Równości to największa, regularnie organizowana pokojowa niereligijna manifestacja w Polsce. 
Jest też największym wydarzeniem prorównościowym w Europie Środkowo-Wschodniej. W Paradzie Równości 2012 wziąć może udział każda osoba, która wspiera ideę wolności, równości i tolerancji. Manifestacja rozpocznie się 2 czerwca 2012 o godzinie 15.00 na placu przy Sejmie RP. Parada Równości 2012 przejdzie trasą: Sejm RP – ul. Wiejska – Al. Ujazdowskie – ul. Książęca – ul. L. Kruczkowskiego – ul. Tamka – ul. Świętokrzyska – ul. Nowy Świat – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Miodowa – ul. Senatorska – pl. Teatralny. Wydarzenie zakończy Miasteczko Równości, którego atrakcją będą koncerty i przygotowane stoiska. 


Chrząszczyki.Jesteśmy grupą kobiet, które lubią grać w piłkę nożną. Między sobą różnimy się pod wieloma względami: pochodzeniem, narodowością, wiekiem, wykształceniem, poglądami, religią, sprawnością, statusem społecznym i zawodowym, ulubionym klubem oraz - last but not least - orientacją seksualną a naszym wspólnym mianownikiem jest pasja do futbolu. 
Piłka nożna w Polsce jest powszechnie uważana za męską dyscyplinę a my spotykamy się z uprzedzeniami i dyskryminacją, kiedy popełniamy nasz "piłkarski coming out". Organizując turnieje, sparingi, mecze, imprezy i inne wydarzenia chcemy stworzyć przestrzeń dla kobiet w polskiej piłce nożnej. Nasza przestrzeń idealna jest wolna od dyskryminacji i uprzedzeń, nie tylko ze względu na płeć, ale także na inne "inności", które nas różnią od siebie i od innych.


Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA to portal dla artystów i miłośników sztuki. IRKA jest połączeniem portalu informacyjnego i społecznościowego, zorientowanego wokół kultury.Sprawdź co dzieje się w kulturze. Publikuj, recenzuj, komentuj, dziel się swoją twórczością, wygrywaj atrakcyjne nagrody. Dołącz do nas! 
IRKA, poprzez sprzedaż własnych utworów, pozwala młodym, zdolnym artystom zebrać fundusze na zrealizowanie planu wydawniczego, w postaci wydania książki, albumu fotografii, płyty CD lub DVD, nagrania teledysku, zorganizowania wernisażu czy realizacji filmu. 
IRKA realizuje swój projekt SRZEDAWAJ ALBO GIŃ umożliwiający start muzykom, pisarzom, poetom, filmowcom, fotografom, malarzom, grafikom, tancerzom i innym nieznanym jeszcze szerzej artystom. Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA obejmuje patronat madialny nad ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, zapraszając do udziału w nich, zalogowanych w serwisie artystów.


Queer.pl to opiniotwórczy portal publicystyczno-informacyjny oraz serwis społecznościowy dla mniejszości seksualnych. Część publicystyczna poświęcona jest aktualnym zagadnieniom związanym z życiem osób homoseksualnych w Polsce, polityce oraz kulturze. Serwis uzupełniany jest interaktywnym przewodnikiem po klubach dla mniejszości seksualnych oraz zbiorem książek i filmów o tematyce gejowsko-lesbijskiej.
Portal powstał w 1996 roku i jest najstarszym w Polsce portalem skierowanym do mniejszości seksualnych.Feminoteka to feministyczny serwis informacyjny oraz feministyczna księgarnia. Powstała w 2001 roku jako inicjatywa całkowicie niezależna, nie podlegająca żadnym organizacjom ani instytucjom, ale współpracująca z wieloma z nich. Działamy na rzecz kobiet. Promujemy równouprawnienie płci, przywracamy kobietom miejsce w nauce, kulturze, polityce, społeczeństwie. Przeciwdziałamy przemocy i dyskryminacji. 
Księgarnia Feminoteki - wirtualna i realna księgarnia feministyczna,genderowa i równościowa. Są tu zarówno naukowe publikacje, jak i powieści i poradniki, a także filmy, płyty i gadżety. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na działania statutowe Fundacji Feminoteka.


Homopedia jest internetową encyklopedią wiedzy na temat homoseksualności, społeczności i kultury LGBT, Queer Theory i tematów pokrewnych. Homopedia istnieje od 29 września 2010 r. i jest redagowana społecznie przez internautów. Celem istnienia Homopedii jest dostarczanie czytelnikowi rzetelnych informacji zgodnych z wiedzą naukową i popartych wiarygodnymi źródłami. Informacje zawarte w Homopedii mogą być przydatne zarówno osobom hetero- jak i homoseksualnym.

Le Garage to doskonałe miejsce na udaną, weekendową zabawę! (dyskoteka karaoke 3 x w tyg.). Udostępniamy w miarę  naszych możliwości scenę dla artystów (muzyka DQ  kabaret teatr )
Klub na co dzień to miejsce spotkań w gronie przyjaźnie nastawionych do siebie ludzi z różnych środowisk. Idea integracji społecznej jest ideologiczną podstawą naszej działalności.
Ponadto klub jest miejscem, w którym odbywają się cykliczne imprezy tematyczne wybory MISS TRANS ,Festiwal DQ ,Benefisy artystów, Imprezy charytatywne, profilaktyczne (głownie HIV/AIDS).


Portal Homiki.pl - czasopismo internetowe wydawane przez Stowarzyszenie Otwarte Forum. Zajmuje się tematami z dziedziny kultury, historii, społeczeństwa i polityki, zawsze w perspektywie osób LGBTQ. Nasz cel jest dwojaki: z jednej strony edukacja większości społeczeństwa polskiego w zakresie spraw społeczności LGBTQ i walka ze szkodliwymi stereotypami i homo- oraz transfobią. Z drugiej strony, działalność skierowana do samej społeczności LGBTQ – informacyjna, edukacyjna, budująca więzi w ramach tej społeczności, propagująca wiedzę o nas samych, o naszej historii i różnorodności.


Głównym celem portalu Ruch LGBT jest niesienie niezakłamanych informacji, co przyczyni się do lepszego poznania świata oraz zwiększenia świadomości, iż problem dyskryminacji i nienawiści do osób LGBT występuje na całym świecie. Redakcja chce dotrzeć poprzez portal do wszystkich osób - nie tylko do gejów czy lesbijek. Ruch LGBT publikuje informacje na każdy temat związany z LGBT. Na stronie przeczytamy o aktualnych postępach przy przygotowaniu ustawy o związkach partnerskich - czyli polityce, ale również o plotkach i doniesieniach na temat światowych gwiazd. Redakcja stara się także przekonywać do czytania książek publikując recenzję ciekawych lektur z wątkiem homoseksualnym. Takie książki edukują i pozwalają lepiej zrozumieć świat jak i samego siebie.