literatura


O'LESS literatura

                                                                               fot.Agata Kubis

Organizacja  "Furia".Nieregularnik lesbijsko – feministyczny.
Koordynatorka  Marta Konarzewska. 
Wicenaczelna redaktor magazynu, polonistka, krytyczka literacka. Współautorka książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu
                                                                                                                                                                                                                                        
                                                        FURIACKA AKCJA LITERACKA
                                       ..................................................

Czytanie jest seksowne: to już niemal frazes. Pisanie - podobnie, chyba nawet bardziej. Dlaczego więc nie piszemy? - Ależ piszemy! Mimo to polskich lesbijskich narracji wciąż jest za mało lub pozostają ukryte. Znanych powieści stricte lesbijskich mamy kilka. „Głupiec”, „Życie rodzinne świstaka" i parę mniejszych, mniej popularnych. Lesbijski magazyn jeden - „Furia”. Publicznie "jestem lesbijką" powiedziała Izabela Filipiak, a pod etykietką pisarka lesbijska (lesbian label) tworzy - Ewa Schilling.

Wstydzimy (obawiamy się?) pisać i publikować, poza tym – nie mamy, gdzie. Tzw „kobiece” pisanie wyzywa się od romansideł, a pisanie kobiet, które w ten sposób „kobiece” (czyli romantyczne) nie jest, nazywa się mizoginicznym.
Chcemy pokazać less-język w całej krasie: różnorodny.

Ślijcie Wasze teksty: feministyczne i politycznie niepoprawne, femme, butch i tranny-queens, erotyczne, różowe i sadologiczne.
Zbierzmy opowiadania, wiersze, powieści (lub ich fragmenty) lesbijek, biseksualistek i kobiet zafascynowanych kobietami. Transboyów i dziewczyn, dla których wszystko-co-„boy” czyli „męskie” kojarzy się tylko z odrazą.

Tym, które będą chciały, proponujemy publikację (na furiackich łamach).
Tym, które zaczynają pisać, ale coś je blokuje, proponujemy warsztaty pisarskie (więcej o nich niebawem – wraz z pulą informacji o 2. turze festowalu).
Tym, które lubią się prezentować, proponujemy slam i wspólne czytanie.
Tym, które chcą swoje teksty zobaczyć na scenie (odegrane aktorsko, zagrane jako piosenki, zinterpretowane teatralnie) proponujemy współpracę z performerkami obecnymi na festiwalu.
A tym, które w czasie festiwalu zechcą oderwać się od pisania/czytania i pograć w piłkę, powspinać się na ściance, potańczyć i poflirtować – życzymy dobrej zabawy!
A tymczasem piszcie i przesyłajcie. O'less!